>Host247.pl

Panel Direct Admin

13. Konta FTP

Konta FTP

W tym artykule dowiemy się jak tworzyć konta FTP, następnie je zmodyfikujemy i usuniemy, W+ dostęp komukolwiek oraz ustawimy wiadomość powitalną dla anonimowego logowania.

 

Tworzenie kont FTP 

Aby utworzyć konto FTP, najpierw musisz kliknąć w ikonę "Menu FTP" w panelu administracyjnym. Następnie zobaczysz listę aktualnych kont FTP, która będzie wyglądała jak lista poniżej:

 

 

Domyślne konto FTP

 

Domyślne konto FTP i panel administracyjny konta mają ten sam login i hasło. Nie możesz usunąć konta FTP oznaczonego jako konto domyślne, a jedyne, co możesz zrobić, to zmienić hasło na inne (nie takie same, jakie posiadasz w panelu administracyjnym konta).

 

Ważne:  

 

Jeśli zmieniasz hasło do swojego panelu administracyjnego, to hasło domyślnego konta FTP pozostanie bez zmiany (zachowa ono stare hasło panela administracyjnego). Musisz zaktualizować dane dotyczące konta FTP, w menu FTP, jeśli chcesz zmienić oba hasła.

 

Tworzenie nowego konta

 

Kliknij link "Utwórz konto FTP", następnie zobaczysz okno, podobne do tego poniżej:

 

 

Po pierwsze, zaznacz pole Użytkownik FTP.  W przykładzie powyżej, wybieram "gary". Następnie, wprowadź hasło i zaznacz poziom dostępu do konta FTP.

Domena: Użytkownik FTP posiada dostęp do katalogów public_html, private_html, mail, domains i ich kopii zapasowych.

 

FTP:  Użytkownik FTP posiada dostęp tylko do katalogu public_ftp

 

Użytkownik: Użytkownik FTP posiada dostęp tylko do katalogu public_html/username/.  Jeśli ta opcja jest zaznaczona w powyższym rysunku, użytkownik FTP będzie miał dostęp tylko do folderu public_html/gary/ lub http://www.site-helper.com/gary/  (jeśli tutaj jest zdefiniowana nazwa subdomeny gary.site-helper.com, to użytkownik FTP będzie miał do niej także dostęp.

 

Jeśli katalog nie jest aktualnie wykorzystany, to zostanie on wykorzystamy w tej chwili.

 

Na koniec, kliknij przycisk "Utwórz".

 

Po kliknięciu "Utwórz"

 

Po Twoim kliknięciu przycisku "Utwórz" panel administracyjny pokaże informacje dotyczące logowania do przed momentem utworzonego konta FTP. Zwróć uwagę, że Twoja nazwa użytkownika FTP ma @twojadomena.com po sobie. Tak jest ponieważ, Twoja domena używa rozdzielenia adresu IP. Jeśli Twoja strona ma swój własny dedykowany adres IP (statyczny), Twoja nazwa użytkownika FTP nie będzie miała po sobie @twojadomena.com.

 

Jeśli masz dedykowany adres IP i utworzysz dodatkowe domeny do swojego konta, to te dodatkowe domeny będą miały loginy w postaci nazwa_uzytkownika@twojadomena.com.

 

Logowanie do konta FTP

 

Krok 1:  Klient FTP.

 

Do przesyłania plików na serwer poprzez FTP służy specjalne oprogramowanie. Wiele zestawów komputerowych nie jest wyposażona w programy FTP, więc należy pobrać odpowiedni program z Internetu. Sugerujemy jeden z poniższych programów:

 

IBM/Windows:  LeechFTP (darmowy), WS_FTP LE (darmowy), FTP Explorer (darmowy),  CuteFTP (trial).
Macintosh: 
Fetch (darmowy), Transmit (trial).

 

Krok 2:  Połącz się z serwerem.

 

Każdy klient FTP potrzebuje następujących informacji:

 

Nazwy użytkownika 

Hasła

Adresu - to jest adres serwera. Użyj ftp.twojadomena.com

Portu - użyj domyślnego portu (21).

 

Dla osób, które chcą wiedzieć typ hosta (zaznacz "auto"), ASCII/Binary/Auto (zaznacz "auto") i będzie folderem początkowym (możesz pozostawić pusty lub zmienić go na /domains/twojadomena.com/public_html znajdujący się w głównym katalogu).

 

Krok 3:  Wskaż docelowy folder, do którego prześlesz pliki.

 

Aby wgrać pliki na serwer, zaznacz pliki/foldery w swoim komputerze i przeciągnij je do właściwego katalogu na serwerze. Każdy klient FTP obsługuje inaczej ten proces, więc proszę skorzystaj z instrukcji, znajdujących się w pomocy konkretnego programu.

 

Modyfikacja/Usuwanie kont FTP

 

Modyfikacja kont

 

W głównym menu FTP znajduje się lista kont FTP. Kliknij odnośnik "zmiana" obok konta, które będziesz chciał edytować. Musisz podać dwa razy hasło i to hasło będzie starym hasłem, a jeśli chcesz jego zmiany, to użytkownik będzie musiał podać jeszcze nowe hasło. Wpisujemy je w trzecie pozostałe puste pole w tym formularzu. Możemy także zmienić poziom dostępu do konta (zobacz powyżej).

 

Usuwanie kont

 

Aby usunąć konto, zaznacz pole wyboru obok konta, które chcesz usunąć, a następnie kliknij przycisk "Usuń zaznaczone":

 

 

Uwaga:  Foldery FTP nie zostaną usunięte dopóki, dopóty nie będą puste.

 

Włączanie dostępu komukolwiek

 

Aby włączyć dostęp komukolwiek do FTP, kliknij odnośnik "Ustawienia komukolwiek FTP" w głównym menu FTP. Otrzymasz wtedy następujący obraz na ekranie:

 

 

Aby włączyć komukolwiek FTP, zaznacz pole wyboru obok "Zezwól na dostęp komukolwiek" natomiast, jeśli chcesz dać anonimowemu użytkownikowi dostęp do wgrywania plików, zaznacz pole wyboru obok "Zezwól na wgrywanie plików komukolwiek".

 

Możesz zobaczyć komunikat "Error reading welcome.msg" w polu "Wiadomości powitalnej". Błąd powstał na skutek braku zdefiniowanej wiadomości początkowej. Dodaj następnym razem nową wiadomość.

 

Upewnij się, że nacisnąłeś na koniec "Zapisz".

 

Ostrzeżenie:  

 

Pozwalając komukolwiek wgrywać pliki na serwer, istnieje potencjalne niebezpieczeństwo i wielu providerów blokuje dostęp do FTP osobom anonimowym.

 

Tworzenie użytkowników FTP dla poszczególnych subdomen

 

Konto FTP możemy ograniczyć jedną subdomeną, wykonując poniższe kroki:

 

1.  Utwórz subdomenę, jeśli jeszcze jej nie masz.

2.  Z menu panela administracyjnego, wybierz ikonę "Menu FTP", a następnie "Utwórz konto FTP".

 

 

3.  W polu "Użytkownik FTP", wpisz nazwę subdomeny (bez .twojadomena.com).

4.  Wpisz hasło w pole przeznaczone na hasło.

5.  Zaznacz pole wyboru "Użytkownik".

6.  Kliknij przycisk "Utwórz".

 

Potrzebujesz więcej pomocy?

 

Aby uzyskać więcej informacji - skontaktuj się ze swoja firmą hostingową lub odwiedź forum DirectAdmin http://www.directadmin.com/forum.

C 2003 JBMC Software. DirectAdmin licensees may reproduce this page for their own customers.  Reproduction by other parties is prohibited.

Tłumaczenie: dobry i tani Hosting.


Wyświetleń: 2866

Copyright © 2005-2019 Host247.pl