>Host247.pl

Panel Direct Admin

10. Ustawienia DNS

Ustawienia DNS

Ta seksja poświęcona jest wprowadzaniu zmian w DNSach Twojej strony. Proszę przeczytac tę stronę bardzo dokładnie, ponieważ zawiera ona niezbędne informacje dla początkujących, krótki przewodnik po DNSach z wyjaśnieniem (na przykładach) rekordów A, CNAME, NS oraz MX. Ponadto, zawarte są informacje, jak zmienić ustawienia DNSów.

Ważne wiadomości dla początkujących 

Możliwość zmiany DNSów oraz ich konfigurowanie jest ważne dla wielu ludzi. Jednakże nieprawidłowo ustawione DNSy mogą spowodować niemożność dostępu do strony przez pewien okres czasu. Spowodowane jest to tym iż zmiany DNS nie są dokonywane błyskawicznie (zobacz Przewodnik pod DNSach). Jeśli spowodujesz błąd, możliwe, że nikt, łącznie z Tobą, nie będzie miał dostępu do strony nawet przez 72 godziny, ponieważ tyle czasu maksymalnie zajmuje naprawienie błędów w DNSach.

Aby uniknąć pomyłek przeczytaj i zastosuj się do czterech poniższych punktów:

1. Przeczytaj poniższy dokument bardzo uważnie.

2. Bądź pewien, że rozumiesz czym są rekordy A, CNAME, NS i MX i co one robią.

3. Skontaktuj się ze swoim dostawcą hostingu w celu uzyskania dodatkowej pomocy w razie potrzeby.

4. Nie wprowadzaj generalnych zmian bez pomocy kogoś bardziej doświadczonego.

Z odrobiną wprawy zrozumiesz, że dokonywanie zmian w DNSach jest bardzo proste.

Przewodnik po DNS

DNS (Domain Name Servers) "mowią" komputerom, w tym także serwerom, jak ma "jeden drugiego znaleźć" w Internecie. Kiedy wpisujesz w przeglądarkę adres żądanej strony, Twoje ISP (Internet Service Provider) sprawdza DNS domeny, by okreslić gdzie Cię wysłać.

http://twojadomena.pl --> Sprawdzenie DNS --> DNS "mówi, że" twojadomena.pl = 192.168.1.1 --> Przeniesienie na stronę.

Jest tak dlatego, ponieważ Twoja stronia nie ma jednego przypisanego na stałe adresu IP. Każdy serwer w internecie ma własne IP (coś jak numer telefonu). Każda zmiana hostingu wiąże się ze zmianą serwera (są strony, które zmieniają hosting kilka razy do roku), ponieważ inny serwer = inne IP.

Dlaczego muszę tworzyć rekord nazwy serwera (DNS) w mojej domenie?

Jak dowiedziałeś się powyżej, serwery nazw "mówią" Internetowi jak Cię znaleźć. Gdy edytujesz rekord NS, "mówisz" Internetowi, które serwery nazw są najnowsze dla Twojej domeny. Jeśli nie zmienisz serwerów nazw zmieniając hosting, będą one kierowały do serwera, który już nie hostuje Twojej strony, innymi słowy zapytania o Twoją stronę będą trafiały w próżnię. A jeśli w dodatku stara firma hostująca usunie Cię ze swojego DNS, Twoja strona przestanie działać całkowicie.

Dlaczego tak długo trwa zmiana DNSów.

Gdy zmieniasz hosting, lub rejestrujesz domenę po raz pierwszy, musi to potrwać, zanim DNSy i domena rozpropagują się w internecie, czyli będzie można połączyć jedno z drugim (DNS + Domena). W zależności od szybkości propagowania, Twoja strona może działać w ciągu 4 godzin, jednak przeciętny czas oczekiwania to 24-72 godziny. Opóźnienie wynika z faktu, że większość DNSów updateuje się okresowo, nie jest to ciągłe poszukiwanie zmian. Gdyby serwery nieustanie poszukiwały zmian w DNSach, wywołałoby to znaczne opóźnienia w działaniu ich, a tym samym chaos niedoopisania w dzisiejszym świecie.

Dlaczego moja domena wskazuje na stary hosting, mimo, iż usunąłem tamto konto?

Istnieje kilka wyjaśnień tego problemu:

1. Serwery nazw nie zostały zmienione

Rozwiązanie: Zmień rekordy NS na poprawne, związane z Twoim nowym hostingiem.

2. Dawny operator nie usunął Twojej domeny ze swoich DNSów

Rozwiązanie: Poproś operatora dawnego hostingu aby usunął rekord dotyczący Twojej domeny, albo wybierz pierwsze rozwiązanie, jeśli masz nowy hosting.

3. Domena jeszcze się nie rozpropagowała.

Rozwiązanie: poczekaj cierpliwie do 72 godzin. Jeśli problem nie zniknął, skontaktuj się ze swoim nowych dostawcą hostingu.

Dlaczego niektórzy użytkownicy widzą moją nową stronę ale ja nie?

Ich ISP jest uaktualnione w przeciwieństwie do Twojego. Poczekaj cierpliwie, możesz tez wpisać w konsoli swojego systemy ipconfig/flushdns

Jest jakaś metoda dostania się na stronę, jeśli DNSy jeszcze się nie rozpropagowały?

Tak, możesz wpisać http://adres.ip.twojego.serwera/~użytkownik a do Panelu Administracyjnego przez http://adres.ip.twojego.serwera/config. Jeśli nie znasz adresu IP swojego serwera, skontaktuj się z operatorem hostingu celem uzyskania go.

Zmiana ustawień DNS

W menu głównym kliknij "DNS Menu" aby uzyskać dostęp do ustawień strefy DNS.

Powyżej jest przykładowe ustawienie DNS dla strony site-helper.com. Kolejne sekcje zawierają informacje dotyczące zmian rekordów A, CNAME, NS, MX oraz PTR. W między czasie ważne jest zrozumienia jak Panel Administracyjny radzi sobie z nazwami hostów.

Ważne: Są 2 sposoby wpisywania nazwy hosta:

1. Pełna nazwa hosta zakończona kropką np. aaaaaa.hostname.pl.

2. Tylko pierwszy człon bez kropki np. aaaaaaa

Pierwszy rekord w powyższej tabeli może mieć taki zapis:

admin A 216.194.67.119 lub

admin.site-helper.com. A 216.194.67.119

Oba rekordy oznaczają tę samą rzecz. Poniższe sekcje dotyczące zmian rekordów opisują jeden sposób zapisywania nazwy hosta, jednakże obie są dopuszczalne i mogą być stosowane zamiennie.

UWAGA: Jeśli nie wiesz jak zapisać nazwę hosta spójrz na istniejące rekordy, posłużą one za przykład.

Wykorzystywane rekordy: A, CNAME, NS, MX i PTR.

Rekordy A

Rekord Adresu (A) kieruje nazwę hosta do numerycznego adresu IP. Np, jeśli chcesz by domena mycomputer.youdomain.com kierowała na Twój domowy komputer, którego adres IP to np. 192.168.0.3 musisz dodać rekord w takiej postaci jak poniżej:

UWAGA: Nazwa hosta MUSI kończyć się kropką jeśli jest w takiej postaci. NIGDY nie stawiaj kropki po adresie IP.

Rekordy CNAME

CNAME pozwalają maszynie być rozpoznawaną przez jedną lub więcej nazw hosta. Zawze musi być najpierw rekord A, znany jako oficjalna, KANONICZNA nazwa np:

twojadomena.pl. A 192.168.0.1

Używając rekordów CNAME wskazujesz na nazwę kanoniczną (tj. rekord A) np:

ftp.twojadomena.pl. CNAME twojadomena.pl.

aaaaaaaa.twojadomena.pl. CNAME twojadomena.pl.

mail.twojadomena.pl. CNAME twojadomena.pl.

Bez rekordu CNAME nie będziesz mógł wejść na swoją stronę (twojadomena.pl) używając którejś z nazw wymienionych wyżej. Jeśli nie istnieje adres albo odwołanie, Twoje zapytanie domeny trafi w próżnię.

Wpisywanie Rekordu CNAME

Jeśli chcemy by home.site-helper.com kierowało na adres site.helper.com, możemy wpisać rekord dwojako:

Pierwsza metoda to sama "subdomena" bez kropki

Druga wymaga od Ciebie podania pełnej nazwy hosta zakończonej kropką.

Serwery Nazw - Rekordy NS

Rekordy NS precyzują nazwę maszyny, na której stoi hosting z Twoją stroną. Grzebanie w tych rekordach może spowodować długotrwałą przerwę w działaniu strony. Generalnie nie ma potrzeby modyfikowania rekordów NS.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu musisz zmienić rekord NS postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Najpierw usuń stary rekord NS z tabelki powyżej.

2. Wprowadź 2 nowe rekordy NS. Upewnij się, że obie nazwy serwerów zakończone są kropką jak na obrazku:

Rekordy MX

Darmowe serwisy e-mail wymagają zmian MX by oprogramowanie funkcjonowało. Zmiana pozwala poczcie przeznaczonej dla Twojej domeny być kierowaną na serwer. Zauważ, że zmiana rekordów MX wpłynie na fukncjonowanie Twoich kont pocztowych, forwarderów, autoresponderów i list mailingowych.

Aby zmienić rekord MX, po pierwsze musisz uzyskać dostęp do "Menu E-Mail" z panela administratora. Następnie kliknij ikonę "Rekordy MX".

Po pierwsze, usuń stare rekordy MX poprzez zaznaczenie pola wyboru obok nazwy rekordu i kliknij "Usuń zaznaczone". Teraz nie powineneś widzieć żadnych rekordów MX. Następnie wpisz nazwę hosta jaką otrzymałeś od dostawcy usługi e-mail. Wybierz priorytet rekordu (zazwyczaj 10) z listy rozwijanej. Priorytet także powinien zostać podany przez firmę zajmującą się kontami pocztowymi.

UWAGA: Pamiętaj, by na końcu hosta postawić kropkę.

Aby przywrócić oryginalne ustawienia Rekordów MX wpisz twojadomena.pl i ustaw priorytet 0, usuwając wcześniej inne rekordy MX.

REKORDY PTR

Rekordy PTR

Rekordy wskazujące (PTR) służą do sprawdzania jaką nazwę serwera ma dany adres IP. Rekord PTR wygląda tak:

1.0.142.126.in-addr.arpa PTR www.twojadomenta.pl

UWAGA: Adres IP jest zapisany odwronie w pierwszym polu i nie jest to błąd, tak ma być. Pamiętaj o kropce po nazwie hosta (drugie pole)

Metoda "in-addr-arpa" jest najczęściej używana.

UWAGA: Rekordy PTR są aktywne tylko wtedy, gdy Twoja strona ma własny adres IP. Także tylko admin serwera może edytować plik named.conf, który pozwoli na używanie rekordów PTR.

Potrzebujesz więcej pomocy?

Aby uzyskać więcej informacji - skontaktuj się ze swoja firmą hostingową lub odwiedź forum DirectAdmin http://www.directadmin.com/forum.

C 2003 JBMC Software. DirectAdmin licensees may reproduce this page for their own customers.  Reproduction by other parties is prohibited.

Tłumaczenie: dobry i tani Hosting.
Wyświetleń: 3511

Copyright © 2005-2019 Host247.pl